Zapalenie nerwu przedsionkowego. Jak odzyskać równowagę?

Budowa ucha

Budowa ucha

Choroba ta daje bardzo niepokojące objawy, ostre zawroty głowy, zaburzenia równowagi, wymioty, ale jej terapia przynosi zazwyczaj dobre efekty. Jakie są przyczyny i sposoby leczenia zapalenia nerwu przedsionkowego, wyjaśnia dr n. med. Grażyna Tacikowska z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, jeden z najbardziej doświadczonych specjalistów w leczeniu zawrotów głowy i równowagi.

Wirusy herpes kojarzymy głównie z opryszczką. Tymczasem mikroorganizmy z tej grupy mogą też prawdopodobnie powodować o wiele poważniejszy problem, jakim jest zapalenie nerwu, który przekazuje impulsy z błędnika do mózgu. Błędnik to narząd równowagi zlokalizowany w uchu wewnętrznym. Składa się z trzech kanałów półkolistych (bocznego, przedniego i tylnego) oraz przedsionka. Struktury te są wypełnione płynem. Kiedy wykonujemy ruchy głową, płyn ulega przemieszczeniu, pobudzając komórki zmysłowe błędnika. Pobudzenie to jest przesyłane do mózgu przez tzw. nerwy przedsionkowe, dzięki czemu – nawet przy zamkniętych oczach – jesteśmy w stanie zachować równowagę. Kiedy nerw przedsionkowy jest w stanie zapalnym, następują zakłócenia w przekazie sygnałów między błędnikiem a mózgiem – informacje płynące z prawego i lewego ucha mogą być niespójne. Właśnie taka asymetria w przekazie daje uczucie wirowania.

Intensywne zawroty głowy utrzymują się zwykle kilka dni. U jednych są tak silne, że każdy najmniejszy ruch głowy a nawet oczu staje się niemożliwy, u innych mogą być łagodniejsze i występować tylko przy bardzo szybkich, zdecydowanych ruchach głowy bądź powodować zaburzenia równowagi jedynie przy chodzeniu. W ostrej fazie choroby występuje oczopląs, czyli rytmiczne ruchy gałek ocznych, niezależne od woli człowieka. Błędnik ma połączenia z mięśniami gałek ocznych – dlatego jego nieprawidłowe funkcjonowanie manifestuje się oczopląsem. Co istotne, przy zapaleniu nerwu przedsionkowego nie występują nigdy zaburzenia słuchu. To informacja ważna przy diagnozie – jeśli zawroty głowy skojarzone są ze zmienionym słyszeniem, można podejrzewać zupełnie inne schorzenia.


Więcej w wydaniu styczeń/luty 1/141/2015
http://slysze.ifps.org.pl/wiecej-wsparcia-dla-osob-z-szumami-usznymi-slysze-nr-styczenluty-11412015/

KUP TERAZ
http://www.ifps.org.pl/web/wydawnictwa/isklep.php