Więcej wsparcia dla osób z szumami usznymi (Słyszę nr styczeń/luty 1/141/2015)

Więcej wsparcia dla osób z szumami usznymi (Słyszę nr styczeń/luty 1/141/2015)

Więcej wsparcia dla osób z szumami usznymi (Słyszę nr styczeń/luty 1/141/2015)

Nagroda na miarę Nobla
Krajowa Sieć Teleaudiologii, której pomysłodawcą i twórcą jest prof. Henryk Skarżyński, zdobyła złoty medal Prix Galien. To międzynarodowy konkurs, w którym od 44 lat nagradzane są innowacyjne, przełomowe osiągnięcia w farmacji, medycynie i ochronie zdrowia. Medale Prix Galien uważane są za najważniejsze po Nagrodzie Nobla odznaczenia w tej dziedzinie.

Wyprzedzamy świat!
Minęło 19 lat od powstania Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu. W leczeniu zaburzeń związanych ze słuchem to epoka – dziś skuteczne terapie można zaoferować prawie każdemu pacjentowi. O dotychczasowych sukcesach, nowych projektach naukowych i przyszłych wyzwaniach w otolaryngologii rozmawiamy z prof. Henrykiem Skarżyńskim, który od podstaw stworzył w Polsce model opieki nad osobami niesłyszącymi i niedosłyszącymi, obejmujący wczesną diagnostykę, leczenie operacyjne i rehabilitację słuchu. Jest twórcą „polskiej szkoły otochirurgii” i ambasadorem polskiej medycyny na świecie.

Słuchać wzrokiem. Tajemnice kory słuchowej.
Katarzyna Cieśla – Naukowe Centrum Obrazowania Biomedycznego Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu
Dlaczego nie wszyscy pacjenci po wszczepieniu implantów ślimakowych osiągają takie same postępy w rozumieniu mowy? Jakie procesy zachodzące w korze słuchowej mogą wpływać na efekty rehabilitacji słuchu? Na te pytania próbowali znaleźć odpowiedzi naukowcy z całego świata podczas konferencji Auditory Cortex – Towards a Synthesis of Human and Animal Research, którą niedawno zorganizowano w Magdeburgu.

Od prostego drucika do elektrody. Historia implantów ślimakowych.
Oprac.: Aneta Olkowska
Dziś wszczepienie implantu ślimakowego, elektronicznej protezy ucha wewnętrznego, jest standardową procedurą medyczną stosowaną u osób niesłyszących lub niedosłyszących. Współczesne implanty działają na podobnej zasadzie jak pierwsze seryjnie produkowane tego typu urządzenia z lat 70., pobudzając elektrycznie zakończenia nerwu słuchowego, ale mają z nimi niewiele wspólnego. Przez ponad 40 lat w dziedzinie implantów dokonał się bowiem ogromny postęp, nie tylko w sferze technologicznej, lecz także w diagnostyce, chirurgii i rehabilitacji.

Wyzwaniom mówię tak! Historia z happy endem
Niedosłuch nie jest przeszkodą w realizacji marzeń. Trzeba tylko wiedzieć, czego się chce i nie bać się podejmować wyzwań, twierdzi 38-letni Michał Świderski, który z problemami słuchu zmagał się od dziecka. W życiu miał dwa marzenia – usłyszeć szum wody i grać w koszykówkę. Aby usłyszeć szum, podjął decyzję o wszczepieniu implantu. By zawodowo grać w kosza, postanowił przenieść się do Hiszpanii. Nie wybrał łatwej drogi, ale teraz czuje się spełnionym, szczęśliwym człowiekiem.

Warto prosić o poradę. Grupy wsparcia dla osób z szumami usznymi.
Notowała: Jolanta Chyłkiewicz
Członkowie Klubu Tinnitus oraz specjaliści z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu próbują stworzyć ogólnopolską sieć grup wsparcia dla osób z szumami usznymi. Dlaczego w przypadku pacjentów z tymi dolegliwościami samopomoc jest ważna, wyjaśnia mgr Izabela Sarnicka, psycholog z Kliniki Rehabilitacji Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu.

Pomóżmy sobie nawzajem. Grupy wsparcia dla osób z szumami usznymi.
Rozmawiała: Jolanta Chyłkiewicz
Tylko Ty sam sobie poradzisz, ale nie poradzisz sobie sam. Te słowa niemieckiego psychoterapeuty Michaela Lukasa Moellera stały się mottem tworzących się grup wsparcia dla pacjentów z szumami usznymi. O walce z tą dolegliwością i chęci pomocy innym rozmawiamy z Waldemarem Gawrysiem, aktywnym członkiem Klubu Tinnitus, pacjentem Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu.

Zapalenie nerwu przedsionkowego. Jak odzyskać równowagę?
Choroba ta daje bardzo niepokojące objawy, ostre zawroty głowy, zaburzenia równowagi, wymioty, ale jej terapia przynosi zazwyczaj dobre efekty. Jakie są przyczyny i sposoby leczenia zapalenia nerwu przedsionkowego, wyjaśnia dr n. med. Grażyna Tacikowska z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, jeden z najbardziej doświadczonych specjalistów w leczeniu zawrotów głowy i równowagi.

Mama – terapeutka. Specjalnie dla rodziców.
Rodzice najlepiej znają problemy swoich dzieci, dlatego mogą być ich terapeutami. To podstawowe założenie Filial Therapy, nieznanej jeszcze u nas, ale uznawanej w świecie za jedną ze skuteczniejszych metod pomocy maluchom, które zmagają się z wielkimi problemami. Na czym dokładnie polega ta terapia, wyjaśnia psycholog Nina Ambroziak.

Badabada, czyli zbadaj dziecko! Rusza program badań przesiewowych w kierunku zaburzeń ze spektrum autyzmu.
Ogólnodostępny kwestionariusz pozwoli na określenie ryzyka zaburzeń autystycznych u dzieci między 16 a 30 miesiącem życia.

Rehabilitacja słuchu – wrażenia pacjentów.
W ciągu 20 lat prowadzenia programu implantów nasza wiedza na temat metod rehabilitacji słuchu ewoluowała. Obecnie wiemy, że w słyszeniu najważniejszą rolę odgrywa mózg. Badania obrazowe, dzięki którym można dokładniej obserwować zachodzące w nim procesy, wykazały, że narząd ten jest plastyczny i dostosowuje się do rodzaju i ilości otrzymanych informacji.

10 tysięcy tanecznych kroków
10 tysięcy kroków to minimum, jakie musimy wykonać w ciągu dnia, aby zachować dobre zdrowie. W karnawale można zrobić je na parkiecie. Korzyść będzie podwójna. Taneczne ruchy nie tylko doskonale wpływają na mięśnie, lecz także na psychikę, zapewnia Zuzanna Pędzich, terapeutka tańcem i ruchem, w rozmowie ze „Słyszę”.