W numerze maj/czerwiec 3/137/2014

Maj/czerwiec 2014 nr 3 (137)

Maj/czerwiec 2014 nr 3 (137)

ZAWARTOŚĆ NUMERU

Widzę ogromny POSTĘP! Prof. Henryk Skarżyński laureatem plebiscytu Ludzie Wolności w kategorii „Nauka”
Ludzie Wolności zostali wybrani – jak w wyborach 4 czerwca 1989 r. – głosami Polaków, aby reprezentować polski sukces w różnych obszarach – podkreślał Prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystej gali z okazji rozstrzygnięcia plebiscytu telewizji TVN i „Gazety Wyborczej” Ludzie Wolności. W kategorii „Nauka” zwyciężył prof. Henryk Skarżyński. Bardzo dziękuję, że naukowcy znaleźli się w gronie wybitnych ludzi, którzy wykorzystali szansę, by być tam, gdzie chcemy, by robić to, co możemy, i pokazywać to, co potrafimy. Wcześniej wielu naszych wybitnych rodaków, na przykład Franciszek Ksawery Jawdyński czy prof. Jan Miodoński, takich szans nie miało (…). Bardzo dziękuję tym, którzy zagłosowali na nas wszystkich działających w obszarze nauki, bo to dowodzi, że udało nam się wiele zdziałać – powiedział prof. Skarżyński. Jak ocenia efekty zmian zachodzących w Polsce w ciągu ostatnich 25 lat, mówi w wywiadzie dla „Słyszę”.

Sprawa życia i SŁUCHU – unikalne operacje wszczepienia implantów pniowych w Kajetanach
Prof. Henryk Skarżyński zorganizował międzynarodowy zespół, który pod koniec maja przeprowadził operacje przywracające zdolność słyszenia pacjentom cierpiącym na rzadką chorobę nowotworową, neurofibromatozę typu 2. To skomplikowane zabiegi, podczas których usuwa się guzy nerwu słuchowego i wszczepia implanty słuchowe do pnia mózgu. W kilkunastoosobowym zespole znaleźli się m.in. najbardziej doświadczeni neuroi otochirurdzy oraz inżynierowie kliniczni.

Dobrze jest wszystko słyszeć! Badania słuchu u seniorów
Specjaliści Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, którzy mają ogromne doświadczenie w badaniach przesiewowych słuchu u noworodków i dzieci w wieku szkolnym, przeprowadzili w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach pilotażowe badania słuchu u osób starszych. Przy tej okazji prof. Henryk Skarżyński wygłosił wykład o możliwościach leczenia zaburzeń słuchu u pacjentów 65+.

Audiometr w smartfonie. Badania słuchu u seniorów.
Badania przesiewowe słuchu u noworodków wykonywane są w Polsce od 12 lat. Od kilku lat takie badania Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu prowadzi wśród dzieci w wieku szkolnym. Dlaczego są one potrzebne także u osób w wieku dojrzałym, tłumaczy prof. Krzysztof Kochanek, specjalista w dziedzinie badań elektrofizjologicznych słuchu.

Jak słyszy mózg? Tonotopowa organizacja kory słuchowej
Potrafimy odróżniać tony wysokie od niskich dzięki specyficznej, tonotopowej budowie ślimaka oraz nerwu przewodzącego bodźce dźwiękowe do mózgu. Wszystko wskazuje na to, że podobna organizacja występuje też w tych jego obszarach, które odbierają dźwięki. Tonotopowość kory słuchowej to jeden z ważniejszych kierunków badań w Naukowym Centrum Obrazowania Biomedycznego (NCOB) Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu.

Sukcesy naukowe na kongresach w Europie, Australii i Ameryce – Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu w świecie
Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu ma już stałą, wysoką pozycję w międzynarodowym środowisku naukowym. Członkowie naszego zespołu są aktywnymi uczestnikami największych konferencji naukowych w świecie.

Pragnienie CISZY – historia z happy endem

Delikatny syk, świst albo mocne dzwonienie czy dudnienie. Pacjenci opisują szumy uszne w skrajnie różny sposób. To dolegliwość, na którą nie ma cudownego leku. Stosowane terapie przeważnie tylko ją łagodzą. Ale to nie oznacza, że nie można znaleźć na nie sposobu. Dariusz Łapiński, dyrygent, i Dorota Miazga, liderka Klubu Tinnitus, opowiadają, jak z szumami nauczyli się żyć.

W poszukiwaniu sposobu na autyzm – wywiad z dr n. med. Anną Dunajską
W Polsce nadal brakuje powszechnie dostępnego, sprawnego systemu diagnozowania dzieci z zaburzeniami neurorozwojowymi, w tym z autyzmem dziecięcym. To konkluzja z konferencji „Autyzm dziecięcy”, jaka niedawno odbyła się w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach. O problemach, jakie napotykają rodzice dzieci z zaburzeniami komunikowania się, trudnościach z diagnozowaniem autyzmu i skuteczności proponowanych terapii rozmawiamy z dr n. med. Anną Dunajską, psychiatrą dziecięcym i przewodniczącą Komisji ds. Autyzmu przy Polskim Towarzystwie Psychiatrycznym.

Pierwszy KROK DO ŚWIATA DŹWIĘKÓW – akcja informacyjna Zakładu Implantów i Percepcji Słuchowej

Jak mówić pięknie i zdrowo? Higiena głosu
Stres, siedzący tryb życia, przekrzykiwanie hałasu, który towarzyszy nam od rana do wieczora. To tylko niektóre czynniki, które mogą powodować zaburzenia w emisji głosu i zmieniać jego brzmienie. We współczesnym świecie higiena głosu staje się istotną częścią higieny życia, podkreślano podczas konferencji z okazji Światowego Dnia Głosu na Uniwersytecie Fryderyka Chopina w Warszawie. Jak dbać o głos i jak korzystać z niego w sposób właściwy, mówi dr hab. n. med. Agata Szkiełkowska, kierownik Kliniki Audiologii i Foniatrii Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w rozmowie dla „Słyszę”.

Więcej energii z RUCHU!
Uwielbia jogging i rower. Gra w tenisa, jeździ konno, pływa i nurkuje. Aktorka Anna Dereszowska znana jest ze swojego zamiłowania do ruchu. Sportową pasję wyniosła z rodzinnego domu, teraz próbuje zaszczepić ją swojej córce. Przekonuje, że ruch to nie wysiłek tylko źródło energii i wspiera promowaną przez Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu ideę 10 tysięcy kroków.

Półpasiec uszny czyli o przypadkach przedwojennej otolaryngologii
Półpasiec to choroba wywołana przez wirus VZV, który przy pierwszym kontakcie (najczęściej w dzieciństwie) wywołuje ospę. Po wygaszeniu infekcji pozostaje w uśpieniu w komórkach nerwowych. Przy spadku odporności wirus uaktywnia się i powoduje półpasiec. Charakterystyczna wysypka może pojawić się na skórze małżowiny usznej, w przewodzie słuchowym zewnętrznym i na błonie bębenkowej. Dziś przyczyny i przebieg półpaśca usznego są już doskonale znane. Ale już na początku XX wieku lekarze nie mieli trudności z jego rozpoznaniem. Oto przypadki tej choroby opisane w „Polskim Przeglądzie Oto-Laryngologicznym” z 1927 roku przez dr. Piotra Rozwadowskiego, asystenta Kliniki Oto-Laryngologicznej Uniwersytetu Stefana Batorego, kierowanej przez prof. Jana Szmurło.