Nowoczesne leczenie zatok.

W Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu oprócz operacji otochirurgicznych wykonuje się także skomplikowane zabiegi z zakresu chirurgii zatok przynosowych. W Kajetanach organizowane są też unikalne kursy chirurgii endoskopowej zatok dla lekarzy. O schorzeniach zatok, ich przyczynach i metodach leczenia operacyjnego rozmawiamy z dr Katarzyną Łazęcką, doświadczonym rynochirurgiem, członkiem Komitetu Naukowego 6. Międzynarodowego Kursu Chirurgii Endoskopowej Zatok, który niedawno odbył się w Kajetanach.

6. Międzynarodowy Kurs Chirurgii Endoskopowej Zatok. Zajęcia praktyczne w Centrum Edukacyjnym Światowego Centrum Słuchu.

6. Międzynarodowy Kurs Chirurgii Endoskopowej Zatok. Zajęcia praktyczne w Centrum
Edukacyjnym Światowego Centrum Słuchu.

Słyszę: Wprowadzenie chirurgii endoskopowej było przełomem w rynochirurgii. Dlaczego?
Dr Katarzyna Łazęcka: Dzięki tej technice leczenie operacyjne zatok stało się mniej inwazyjne. Kiedyś operacje wykonywano z dojść zewnętrznych. Otwarcie zatoki szczękowej przez tzw. dół nadkłowy powodowało uszkodzenia błony śluzowej w przedsionku jamy ustnej, a po rynotomii bocznej (dojście zewnętrzne do zatok przynosowych) pozostawały blizny na twarzy. Dzięki zastosowaniu techniki endoskopowej można dotrzeć do zatok przez nozdrza przednie, poszerzyć naturalne ujście zatoki lub je otworzyć, aby następnie przy użyciu różnego rodzaju narzędzi oczyścić ją ze zmian zapalnych. Pacjent nie ma blizn na twarzy, a jego rekonwalescencja jest krótsza.
Techniki endoskopowe wykorzystywane są też do usunięcia zmian nowotworowych zarówno z zatok przynosowych, jak i podstawy czaszki oraz mózgu. Współpraca laryngologów i neurochirurgów otworzyła nowe możliwości operacyjne w tych skomplikowanych schorzeniach. Dzisiaj przez nos możemy wykonać bardzo poważne operacje neurochirurgiczne i usunąć duże zmiany chorobowe.

S.: Jakie operacje endoskopowe najczęściej wykonuje się w Kajetanach?
K.Ł.: W Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu techniki endoskopowe stosujemy przede wszystkim w leczeniu przewlekłego zapalenia zatok przynosowych. Ich zakres jest różny – od niewielkich zabiegów polegających na przywróceniu drożności ujść zatok – po rozległe, kilkugodzinne operacje otwarcia i oczyszczenia wszystkich zatok, takie jak np. operacja Lothropa, które wykonuje się w przypadkach bardzo zaawansowanych procesów zapalnych zatok. Operacja Lothropa polega na szerokim otwarciu i połączeniu wszystkich zatok przynosowych. Zapobiega to zarastaniu ujść zatok, a co za tym idzie ich niedrożności, która powoduje nawrót stanu zapalnego (uzyskujemy ponadto lepszą wentylację zatok oraz lepszą penetrację leków podawanych donosowo). W Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu metodą endoskopową operujemy także zmiany przednowotworowe (brodawczak odwrócony) oraz łagodne zmiany nowotworowe (kostniak).


Więcej w wydaniu marzec/kwiecień 2/142/2015
http://slysze.ifps.org.pl/wiktor-2014-dla-prof-henryka-skarzynskiego-slysze-nr-marzeckwiecien-21422015/

KUP TERAZ
http://www.ifps.org.pl/web/wydawnictwa/isklep.php