II Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy” (wydanie specjalne)

Warto promować talenty!

prof. Henryk Skarżyński

prof. Henryk Skarżyński

Wywiad z prof. Henrykiem Skarżyńskim
Światowej sławy otochirurg i wielbiciel muzyki. Jako pierwszy w Polsce wszczepił implant osobie niesłyszącej, jako pierwszy w świecie wykonał taką operację u osoby z częściową głuchotą. Od kilkunastu lat kieruje Katedrą Audiofonologii i Foniatrii na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. Na tej najstarszej w Polsce uczelni muzycznej odbył się zorganizowany z inicjatywy prof. Henryka Skarżyńskiego II Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy”. – To Festiwal, którego celem jest pokazanie szerokiej publiczności talentów muzycznych uratowanych dzięki postępowi w nauce i medycynie. To pokaz talentów ludzi, których natura obdarowała talentem muzycznym, ale odbierając sprawny słuch, nie dała jednocześnie szansy, aby się ujawnił. Takie osoby dzięki postępowi w medycynie odzyskały zdolność słyszenia, oddają się swojej muzycznej pasji, ale do tej pory nikt nie wierzył w ich umiejętności i nie miał pomysłu, jak te talenty wykorzystać. Zapragnąłem to zrobić. Dla mnie talent to coś, czego nie wolno zmarnować! – powiedział prof. Skarżyński w wywiadzie dla „Słyszę”.

Pasja jest najważniejsza!

Krzesimir Dębski / Fot. arch. IFPS

Krzesimir Dębski
Fot. arch. IFPS

Wywiad z Krzesimirem Dębskim
Kompozytor, skrzypek jazzowy i dyrygent. Już po raz drugi będzie dyrygował Polską Orkiestrą Radiową podczas koncertu galowego kończącego Festiwal „Ślimakowe Rytmy”. Skomponował również muzykę do wiersza prof. Henryka Skarżyńskiego „Świat, który słyszę”, który został odśpiewany podczas tego koncertu. – Muzyczna współpraca z osobami, które odbierają dźwięki dzięki postępowi medycyny, jest dla mnie jako muzyka ciekawym doświadczeniem. Nie ulegam stereotypowemu myśleniu, iż dobrze grać czy śpiewać mogą tylko osoby mające idealny słuch – powiedział w rozmowie ze „Słyszę”.

Chcę zrobić coś dla innych!

Alicja Węgorzewska-Whiskerd / Fot. Bartosz Krupa | EastNews

Alicja Węgorzewska-Whiskerd
Fot. Bartosz Krupa | EastNews

Wywiad z Alicją Węgorzewską-Whiskerd
Jedna z najbardziej znanych polskich śpiewaczek operowych, dyrektor Mazowieckiego Teatru Muzycznego w Warszawie, juror Festiwalu „Ślimakowe Rytmy”. Jej ulubiona rola to Carmen. Śpiewa jednak nie tylko arie operowe. Lubi eksperymenty i żarty muzyczne. Ponadto angażuje się w projekty artystyczne, działania charytatywne i promocję talentów. Alicja Węgorzewska-Whiskerd, najbardziej znany w Polsce mezzosopran, wystąpiła podczas gali finałowej w sali koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. – Dziś mogę przekazać innym to, czego sama się nauczyłam – powiedziała w wywiadzie dla „Słyszę”.

Problemy ze słuchem mi pomogły

Maciej Miecznikowski / Fot. arch. IFPS

Maciej Miecznikowski
Fot. arch. IFPS

Wywiad z Maciejem Miecznikowskim
Muzyk i wokalista, autor piosenek i multiinstrumentalista. Dobry duch Festiwalu „Ślimakowe Rytmy”. Z taką sympatią kandydaci i laureaci pierwszej edycji Festiwalu „Ślimakowe Rytmy” mówili o Maćku Miecznikowskim, który – aby wesprzeć uczestników – opowiedział o swoich problemach ze słuchem. W tym roku znowu poprowadził koncert finałowy. – Już poprzednia gala pokazała, że osoby z zaburzeniami słuchu mogą rozwijać swoje pasje muzyczne tak samo jak osoby słyszące – powiedział przed rozpoczęciem przesłuchań uczestników drugiej edycji tego Festiwalu na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina.

Wszystko dla publiczności!

prof. Ryszard Zimak / Fot. Rafal Chojnacki | PEUNA QLATKA

prof. Ryszard Zimak
Fot. Rafal Chojnacki | PEUNA QLATKA

Wywiad z prof. Ryszardem Zimakiem
Dyrygent i chórmistrz. Rektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Podczas gali kończącej I Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Ślimakowe Rytmy” zaręczył rektorskim słowem, że druga edycja Festiwalu odbędzie się na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. I dotrzymał tej obietnicy. Ponownie przewodniczył jury Festiwalu, które w tym roku obradowało w rozszerzonym składzie. – My, muzycy, najlepiej rozumiemy, jak piękne, ale też trudne jest realizowanie muzycznej pasji – powiedział prof. Ryszard Zimak przed rozpoczęciem przesłuchań w wywiadzie dla „Słyszę”.

Chciałam tylko śpiewać!

Irena Santor / Fot. Wojciech Olszanka | EastNews

Irena Santor
Fot. Wojciech Olszanka | EastNews

Wywiad z Ireną Santor
Pierwsza dama polskiej piosenki. Kochamy ją nie tylko za piękny głos, lecz także za ciepło, jakim – śpiewając – obdarza nas wszystkich. Za to, że na polskiej scenie po prostu jest! W tym roku Irena Santor dołączyła do grona jury Festiwalu „Ślimakowe Rytmy”. – Jeżeli człowiek otrzymał talent muzyczny, ale jego możliwości są ograniczone przez niedosłuch, trzeba mu pomóc – powiedziała w wywiadzie dla „Słyszę”.

Werdykt musi być rzetelny

Janusz Tylman / Fot. TRICOLORS | EastNews

Janusz Tylman
Fot. TRICOLORS | EastNews

Wywiad z Januszem Tylmanem
Kompozytor i pianista, twórca muzyki filmowej, teatralnej oraz musicali. Trener wokalny w programie „Jak oni śpiewają”. W tym roku został członkiem jury Festiwalu „Ślimakowe Rytmy”. – Nie tylko dobry słuch decyduje o tym, że człowiek jest uwrażliwiony na muzykę – powiedział w rozmowie ze „Słyszę”.

W muzyce najważniejsza jest wyobraźnia

prof. Katarzyna Popowa-Zydroń / Fot. Bruno Fidrych | PLASTERSTUDIO

prof. Katarzyna Popowa-Zydroń
Fot. Bruno Fidrych | PLASTERSTUDIO

Wywiad z prof. Katarzyną Popową-Zydroń
Doskonała pianistka i wspaniały pedagog. Jej uczniem był m.in. Rafał Blechacz, zwycięzca XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. W ubiegłym roku przewodniczyła jury tego konkursu. Prof. Katarzyna Popowa-Zydroń oceniała również występy uczestników drugiej edycji Festiwalu „Ślimakowe Rytmy”. – Lubię pracować z ludźmi, którzy kochają muzykę. Dlatego mogłabym podjąć się takiej pracy także z kimś, kto słyszy dzięki implantom – powiedziała przed rozpoczęciem przesłuchań na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina.

Śpiew to tchnienie duszy

prof. Ryszard Karczykowski / Fot. Czeslaw Czaplinski | FOTONOVA

prof. Ryszard Karczykowski
Fot. Czeslaw Czaplinski | FOTONOVA

Wywiad z prof. Ryszardem Karczykowskim
Profesor sztuk muzycznych. Tenor, jeden z najwybitniejszych śpiewaków operowych. Wybitny pedagog. Zasiada w jury międzynarodowych konkursów wokalnych. Prof. Ryszard Karczykowski został członkiem jury Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy”. Przed jego rozpoczęciem powiedział w wywiadzie dla „Słyszę”: Człowiek jest istotą genialną, ale nie wolno go do niczego zmuszać. Rzecz w tym, aby wykorzystywać jego potencjał.

II Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Implanty słuchowe i muzyka”

Wpływ muzyki na funkcjonowanie ludzkiego mózgu oraz wykorzystanie jej w terapii i rehabilitacji osób z zaburzeniami słuchu to główny temat konferencji naukowej „Implanty słuchowe i muzyka”, która odbyła się 14 lipca 2016 r. w Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach, towarzysząc II Międzynarodowemu Festiwalowi Muzycznemu „Ślimakowe Rytmy”. O wynikach najnowszych badań naukowych i doświadczeniach w pracy z pacjentami mówili wybitni specjaliści, m.in.: prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, prof. Stavros Hatzopoulos, wykładowca i profesor w Klinice Audiologii i Otorynolaryngologii Uniwersytetu w Ferrarze we Włoszech, prof. dr hab. Włodzisław Duch, kierownik Katedry Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, prof. dr hab. Ewa Czerniawska, dziekan Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, prof. dr hab. inż. Andrzej Cichocki, biocybenetyk, profesor w Instytucie Badań Systemowych (IBS) PAN w Warszawie, dr hab. inż. Artur Lorens, kierownik Zakładu Implantów i Percepcji Słuchowej Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, oraz mgr Małgorzata Jeruzalska, asystent pedagog w Zakładzie Implantów i Percepcji Słuchowej IFPS.

Lekcja zdrowego śpiewu

dr hab. n. med. Agata Szkiełkowska

dr hab. n. med. Agata Szkiełkowska

Wywiad z dr hab. n. med. Agatą Szkiełkowską
Wokaliści, śpiewacy, artyści pracujący głosem muszą nie tylko przestrzegać zasad higieny głosu, lecz przede wszystkim używać go we właściwy sposób. Jak ocenia się ich możliwości głosowe oraz leczy u nich zaburzenia głosu, wyjaśnia specjalista z wieloletnim doświadczeniem w profesjonalnej opiece nad głosem, kierownik Kliniki Audiologii i Foniatrii Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu i adiunkt w Katedrze Audiologii i Foniatrii Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

Między ciszą a symfonią

Historia Ludwiga van Beethovena i Bedřicha Smetany, wybitnych kompozytorów mających problemy ze słuchem, którzy w listach do przyjaciół zdradzali sposoby radzenia sobie z głuchotą.


Beats of Cochlea a 2nd International Music Festival for Children, Youths and Adults with Hearing Disorders (wydanie specjalne)

Beats of Cochlea a 2nd International Music Festival for Children, Youths and Adults with Hearing Disorders (wydanie specjalne)