Fantomy w głowie. Muzyczne szumy uszne

Zasłyszane, zapamiętane melodie nieraz „chodzą po głowie”. Są jednak osoby, które słyszą je naprawdę. Mają tzw. muzyczne szumy uszne.
Dr n. med. Anna Fabijańska
Klinika Audiologii i Foniatrii
Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu

Typowe szumy uszne, opisywane przez pacjentów jako syk, pisk, dzwonienie, gwizd itp. występują u kilkunastu procent populacji. Niektórzy pacjenci zamiast pisku czy gwizdu „słyszą” znane przeboje, fragmenty koncertów czy nawet audycji radiowych lub telewizyjnych. To tzw. muzyczne szumy uszne. Są o wiele rzadsze (skarży się na nie ok. 10 proc. pacjentów zgłaszających dolegliwości szumowe), ale równie dokuczliwe.

„Zbudziły mnie w nocy straszliwe hałasy. Tak głośne, że chciałam uciekać z domu. (…) Po jakiejś godzinie zgiełk ustąpił miejsca muzyce: po trzy, cztery nuty z jednego lub drugiego utworu, powtarzające się ze straszliwą intensywnością”. To relacja jednej z pacjentek znanego psychiatry prof. Olivera Sacksa, który przez ponad 30 lat interesował się zjawiskiem halucynacji słuchowych, a opis swoich obserwacji zamieścił w książce pt. „Muzykofilia” (wyd. Zysk i S-ka 2009). Muzyczne szumy uszne to objawy związane z tzw. percepcją fantomową (odbiór bodźców, które nie Fantomy w głowie istnieją). I choć w literaturze opisywane jest występowanie podobnych efektów u osób z prawidłowym słuchem, to jednak wszyscy pacjenci z szumami muzycznymi, jakich spotkałam w ciągu mojej wieloletniej praktyki klinicznej, mieli znaczny lub głęboki niedosłuch.

Znamienne, że muzyczne szumy uszne występują kilkakrotnie częściej u kobiet niż u mężczyzn, przede wszystkim po 50 roku życia ( jedna trzecia pacjentów ma ponad 70 lat). To łatwe do wytłumaczenia – u osób w tym wieku niedosłuch pogłębia się, dlatego rośnie też ryzyko powiązanych z nim muzycznych szumów usznych. Istnieją doniesienia o częstszym ich występowaniu u pacjentów z depresją lub zespołem stresu pourazowego. Nie wiadomo jednak, jaki jest związek między tymi dolegliwościami.


Więcej w wydaniu marzec/kwiecień 2/142/2015
http://slysze.ifps.org.pl/wiktor-2014-dla-prof-henryka-skarzynskiego-slysze-nr-marzeckwiecien-21422015/

KUP TERAZ
http://www.ifps.org.pl/web/wydawnictwa/isklep.php